ACS723KMATR-10AB-T
DigiKey Part Number
620-1741-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1741-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1741-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS723KMATR-10AB-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 10A 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
EDA/CAD Models
ACS723KMATR-10AB-T Models
Category
Linearity
±1%
Mfr
Accuracy
±2%
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
5µs
Current - Supply (Max)
14mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Sensitivity
200mv/A
Supplier Device Package
16-SOIC
Frequency
DC ~ 80kHz