ACS720KLATR-65AB-T
DigiKey Part Number
620-1877-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1877-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1877-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS720KLATR-65AB-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 65A 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 65A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS720KLATR-65AB-T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Linearity
±0.75%
Mfr
Accuracy
±1.6%
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
4µs (Typ)
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
16mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Output
Ratiometric, Current
Supplier Device Package
16-SOIC
Sensitivity
20.5mV/A
Base Product Number
Frequency
120kHz