ACS710KLATR-10BB-NL-T
DigiKey Part Number
620-ACS710KLATR-10BB-NL-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS710KLATR-10BB-NL-TCT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS710KLATR-10BB-NL-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS710KLATR-10BB-NL-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 10A 16-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS710KLATR-10BB-NL-T Models
Category
Linearity
±0.25%
Mfr
Accuracy
±1.6%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Part Status
Not For New Designs
Response Time
4µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
14.5mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Sensitivity
85mV/A
Supplier Device Package
16-SOIC
Frequency
120kHz