S73305T-4.096-X-50-R
DigiKey Part Number
2754-S73305T-4.096-X-50-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S73305T-4.096-X-50-R
Description
XTAL OSC XO 4.0960MHZ HCMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.096 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
S73305T-4.096-X-50-R Models
Voltage - Supply
3.3V
Series
Frequency Stability
±50ppm
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
7mA
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)