S53305-12.288-R
DigiKey Part Number
2754-S53305-12.288-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S53305-12.288-R
Description
XTAL OSC XO 12.2888MHZ HCMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
12.288 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
S53305-12.288-R Models
Voltage - Supply
3.3V
Series
Frequency Stability
±50ppm
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)
7mA
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)