S518025T-40.000-R
DigiKey Part Number
2754-S518025T-40.000-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S518025T-40.000-R
Description
XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S518025T-40.000-R Models
Category
Output
HCMOS
Mfr
Voltage - Supply
1.8V
Series
Frequency Stability
±25ppm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
15mA
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)