S161805-20.000-X-R
DigiKey Part Number
3997-S161805-20.000-X-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-S161805-20.000-X-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-S161805-20.000-X-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S161805-20.000-X-R
Description
XTAL OSC 20.0000MHZ HCMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 MHz MHz Crystal HCMOS Oscillator 1.8V Tri-State (Output Enable) 4-SMD, No Lead
Category
Output
HCMOS
Mfr
Voltage - Supply
1.8V
Series
Frequency Stability
±50ppm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
5mA
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.065" L x 0.049" W (1.65mm x 1.25mm)
Function
Tri-State (Output Enable)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)