S12505T-48.000-X-R
DigiKey Part Number
2754-S12505T-48.000-X-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S12505T-48.000-X-R
Description
XTAL OSC XO 48.0000MHZ HCMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
48 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 2.5V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S12505T-48.000-X-R Models
Category
Output
HCMOS
Mfr
Voltage - Supply
2.5V
Series
Frequency Stability
±50ppm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
7mA
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)