C7S-16.000-18-3030-R
DigiKey Part Number
2754-C7S-16.000-18-3030-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C7S-16.000-18-3030-R
Description
CRYSTAL 16MHZ 18PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 18pF 30 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C7S-16.000-18-3030-R Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
30 Ohms
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Frequency
16 MHz
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)