C3E-12.000-8-1520-R
DigiKey Part Number
3997-C3E-12.000-8-1520-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-C3E-12.000-8-1520-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-C3E-12.000-8-1520-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3E-12.000-8-1520-R
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±15ppm Crystal 8pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C3E-12.000-8-1520-R Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)