C2E-16.000-10-1520-R
DigiKey Part Number
2754-C2E-16.000-10-1520-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2E-16.000-10-1520-R
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±15ppm Crystal 10pF 90 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2E-16.000-10-1520-R Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
90 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)