C1E-16.000-6-3030-R
DigiKey Part Number
2754-C1E-16.000-6-3030-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1E-16.000-6-3030-R
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 6PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 6pF 200 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1E-16.000-6-3030-R Models
Category
Load Capacitance
6pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)