Image for MS3470L22-41S is not available
MS3470L22-41S
DigiKey Part Number
2899-MS3470L22-41SCO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3470L22-41S
Description
CONNECTOR
Customer Reference
Detailed Description
41 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum
Series
Shell Finish
Nickel
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
Fluid Resistant
Number of Positions
41
Shielding
Shell Size - Insert
22-41
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C