MS27467T25B24SC
DigiKey Part Number
2899-MS27467T25B24SCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS27467T25B24SC
Description
Plug straight cable
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
24
Features
Coupling Nut
Grade
Military
Shielding
Qualification
MIL-DTL-38999 Series I
Current Rating (Amps)
13A, 23A
Shell Size - Insert
25-24
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C