BACC63CU25-43SC
DigiKey Part Number
2899-BACC63CU25-43SC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BACC63CU25-43SC
Description
SOURIAU_CONNECTOR
Customer Reference
Detailed Description
43 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Composite
Mfr
Shell Material
Composite
Series
Shell Finish
Nickel
Packaging
Box
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
43
Shielding
Shell Size - Insert
25-43
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
500VAC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C