AM15C-1205S-NZ
DigiKey Part Number
2721-AM15C-1205S-NZ-ND
Manufacturer Product Number
AM15C-1205S-NZ
Description
DC DC CONVERTER 5V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 3A 9V - 18V Input
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
3A