AM10CW-2424SLPZ
DigiKey Part Number
2721-AM10CW-2424SLPZ-ND
Manufacturer Product Number
AM10CW-2424SLPZ
Description
9~36VDC 24V 0.416A 10W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 416mA 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.8mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
416mA
Standard Number
Power (Watts)
10 W