ASR-07-2000A:4-20MA
DigiKey Part Number
2272-ASR-07-2000A:4-20MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASR-07-2000A:4-20MA
Description
CURRENT SEN ROGOWSKI COIL 2000A
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 2000A 3 Channel Rogowski Coil
Category
Current - Sensing
Mfr
Number of Channels
3
Series
Output
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Packaging
Bag
Frequency
40Hz ~ 3kHz
Part Status
Active
Accuracy
±1%
For Measuring
AC
Voltage - Supply
8V ~ 35V
Sensor Type
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C