AIMDC-10V-1000V
DigiKey Part Number
2272-AIMDC-10V-1000V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIMDC-10V-1000V
Description
TRANSDUCER 0-100V:0-10VDC
Customer Reference
Detailed Description
DC Voltage Transducer 0 ~ 1000VDC Input 0 ~ 10VDC Output 15 ~ 36VDC DIN Rail, Wall Mount
Category
Output
0 ~ 10VDC
Manufacturer
Aim Dynamics
Response Time
10ms
Series
Accuracy
0.005%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
15 ~ 36VDC
Part Status
Active
Mounting Type
DIN Rail, Wall Mount
Type
DC Voltage Transducer
Termination Style
Screw Terminal
Input Range
0 ~ 1000VDC
Operating Temperature
-35°C ~ 100°C