AL-08-40-14-C
DigiKey Part Number
2162-AL-08-40-14-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AL-08-40-14-C
Description
CBL TIE LOCK ORG/FL 40LB 8.88"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard, Locking Orange, Fluorescent 2.38" (60.33mm) 0.140" (3.56mm) 40 lbs (18.14 kg)
Category
Width
0.140" (3.56mm)
Manufacturer
Advanced Cable Ties, Inc.
Length - Actual
0.740' (225.43mm, 8.88")
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Tensile Strength
40 lbs (18.14 kg)
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length - Approximate
9"
Color
Orange, Fluorescent
Bundle Diameter
2.38" (60.33mm)