RF1-01A-P-00-50-M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Adam Tech
In Stock: 0
Datasheet
Image for RF1-01A-P-00-50-M is not available
RF1-01A-P-00-50-M
DigiKey Part Number
2057-RF1-01A-P-00-50-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF1-01A-P-00-50-M
Description
CONNECTOR, RF CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
BNC Connector Receptacle, Female Socket 50 Ohms Through Hole, Right Angle Solder
Category
Fastening Type
Bayonet Lock
Mfr
Frequency - Max
4 GHz
Series
Number of Ports
1
Packaging
Bulk
Features
Board Guide
Part Status
Active
Housing Color
Silver
Connector Style
Center Contact Material
Phosphor Bronze
Connector Type
Receptacle, Female Socket
Body Material
Zinc Alloy
Contact Termination
Solder
Body Finish
Nickel
Shield Termination
Solder
Center Contact Plating
Gold
Impedance
50 Ohms
Dielectric Material
Polyoxymethylene (POM) Acetal, Polypropylene (PP)
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Voltage Rating
500 V