PCA-7G-23-HD-3-G-TR
DigiKey Part Number
2057-PCA-7G-23-HD-3-G-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-PCA-7G-23-HD-3-G-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCA-7G-23-HD-3-G-TR
Description
CONN FFC FPC 23POS 0.3MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
23 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Tapered
Manufacturer
Adam Tech
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Housing Material
Thermoplastic
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Thermoplastic
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
23
Current Rating (Amps)
0.3A
Pitch
0.012" (0.30mm)
Contact Finish Thickness
Flash
Termination
Solder
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.065" (1.65mm)