PCA-6-LA-19-HU-3
DigiKey Part Number
2057-PCA-6-LA-19-HU-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCA-6-LA-19-HU-3
Description
CONN FFC FPC TOP 19POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Locking Feature
Slide Lock
Manufacturer
Adam Tech
Cable End Type
Straight
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tube
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Thermoplastic
Flat Flex Type
FFC, FPC
Actuator Material
Thermoplastic
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
19
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.091" (2.30mm)