Image for MMI-M1PG08S72 is not available
MMI-M1PG08S72
DigiKey Part Number
2057-MMI-M1PG08S72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMI-M1PG08S72
Description
MALE, CABLE PLUG, 8 POS, STRAIGH
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Chrome
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
8
Shielding
Shell Size - Insert
1
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C