EBQA-10-C-C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 725
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 726
In Stock: 0
Image for EBQA-10-C-C is not available
EBQA-10-C-C
DigiKey Part Number
2057-EBQA-10-C-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBQA-10-C-C
Description
EURO BLOCK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Adam Tech
Current - UL
15 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
10
Contact Material
Copper Alloy
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.307" (7.80mm)