DB25-SL-25
DB25-SL-25
DB25-SL-25
DigiKey Part Number
2057-DB25-SL-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-SL-25
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DB25-SL-25 Models
Current Rating (Amps)
3A
Part Status
Active
Backset Spacing
0.319" (8.10mm)
Connector Style
Features
Board Lock
Voltage Rating
250VAC
2
Contact Form
Stamped
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C