ADP-1.3/3.5/9.5-SR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Adam Tech
In Stock: 459
Datasheet
Power Barrel Connector Plug 1.30mm ID (0.051"), 3.50mm OD (0.138") Free Hanging (In-Line)
ADP-1.3/3.5/9.5-SR
DigiKey Part Number
2057-ADP-1.3/3.5/9.5-SR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP-1.3/3.5/9.5-SR
Description
CONN PWR PLUG 1.3 X 3.5MM SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Adam Tech
Shielding
Unshielded
Series
Features
Strain Relief
Packaging
Bag
Insulation Color
Black
Part Status
Obsolete
Mating Length/Depth
0.374" (9.50mm)
Connector Type
Plug
Contact Material - Plating
Nickel
Gender
Female
Body Material
Brass
Industry Recognized Mating Diameter
1.30mm ID (0.051"), 3.50mm OD (0.138")
Includes
2 pcs - 1 Connector, 1 Handle
Actual Diameter
0.051" (1.30mm ID), 0.138" (3.50mm OD)