15SH-B-03-TR-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-15SH-B-03-TR-SMT-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-15SH-B-03-TR-SMT-T/RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15SH-B-03-TR-SMT-T/R
Description
CONN HEADER SMD R/A 3POS 1.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 3 position 0.059" (1.50mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Friction Lock
Series
Insulation Height
0.175" (4.45mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)