125SH-G-06-TR-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-125SH-G-06-TR-SMT-T/RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125SH-G-06-TR-SMT-T/R
Description
CONN HDR SMD R/A 6POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 6 position 0.049" (1.25mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Cut Tape (CT)
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Thermoplastic
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100VAC