125SH-D-03-TR-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-125SH-D-03-TR-SMT-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-125SH-D-03-TR-SMT-T/RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125SH-D-03-TR-SMT-T/R
Description
CONN HDR SMD R/A 3POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 3 position 0.049" (1.25mm)
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Thermoplastic
Pitch - Mating
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100VAC