125SH-C-04-TR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Adam Tech
In Stock: 5
Datasheet
Image for 125SH-C-04-TR is not available
125SH-C-04-TR
DigiKey Part Number
2057-125SH-C-04-TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125SH-C-04-TR
Description
CONN HEADER R/A 4POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 4 position 0.049" (1.25mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Insulation Color
Ivory
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100VAC