Image for 125SH-B-12-TR-SMT-T/R is not available
125SH-B-12-TR-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-125SH-B-12-TR-SMT-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125SH-B-12-TR-SMT-T/R
Description
CONNECTOR, BOARD HEADER, 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 12 position 0.049" (1.25mm)
Category
Termination
Solder
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Active
Contact Type
Male Blade
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Number of Positions
Features
Solder Retention
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Insulation Color
Natural
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
100VAC