125SH-A-08-TS
DigiKey Part Number
2057-125SH-A-08-TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125SH-A-08-TS
Description
CONN HEADER VERT 8POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.049" (1.25mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Insulation Height
0.185" (4.70mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Blade
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
1A