VB20G500M
DigiKey Part Number
5006-VB20G500M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VB20G500M
Description
AC/DC CONVERTER
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 20V 105 ~ 125 VAC Input
Category
Voltage - Output 1
20V
Mfr
Current - Output 1
5 A
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 71°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
13.25" L x 5.12" W x 3.44" H (336.6mm x 130.0mm x 87.4mm)
Voltage - Input
105 ~ 125 VAC