S-8330A30FS-T2-G
DigiKey Part Number
S-8330A30FS-T2-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-8330A30FS-T2-G
Description
IC REG BOOST ADJ 300MA 8SSOP
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 18V 1 Output 300mA (Switch) 8-LSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
180kHz
Function
Step-Up
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-SSOP
Voltage - Input (Min)
2V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
9V