S-817A42APF-CVFTFU
DigiKey Part Number
S-817A42APF-CVFTFU-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-817A42APF-CVFTFU
Description
IC REG LINEAR 4.2V 65MA SNT-4A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 65mA SNT-4A
Category
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 10mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
2.5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Protection Features
Short Circuit
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
4-SMD, Flat Leads
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
SNT-4A
Voltage - Input (Max)
10V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.2V