S-1112B23PI-L6ITFU
DigiKey Part Number
S-1112B23PI-L6ITFU-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1112B23PI-L6ITFU
Description
IC REG LINEAR 2.3V 150MA SNT-6A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SNT-6A
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
80dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.3V
Supplier Device Package
SNT-6A
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 100mA