UVG-72MMX55M
DigiKey Part Number
19-UVG-72MMX55M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVG-72MMX55M
Description
TAPE MASKING GREEN 2.83"X60YDS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Masking Tape Rubber Adhesive Green 2.83" (72.00mm) X 180' (55.0m) 60 yds
Category
Thickness
0.0048" (4.8 mils, 0.122mm)
Manufacturer
3M
Width
2.83" (72.00mm)
Series
Length
180' (55.0m) 60 yds
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Usage
Masking
Tape Type
Masking
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Rubber
Shelf Life
12 Months
Backing, Carrier
Crepe Paper
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)