Image for P50-030PG-S1-TGF is not available
P50-030PG-S1-TGF
DigiKey Part Number
P50-030PG-S1-TGF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P50-030PG-S1-TGF
Description
CONN PLUG 30POS VERT GOLD
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Through Hole Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
3M
Mounting Type
Through Hole
Series
Features
Ground Pin
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.461" (11.70mm)
Number of Positions
30
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)