MVU14-250DMFK-A
DigiKey Part Number
920084-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVU14-250DMFK-A
Description
CONN QC RCPT/TAB 14-16AWG .25
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female and Male 14-16 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
3M
Wire Gauge
14-16 AWG
Series
Insulation
Non-Mating End Insulated
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Features
Butted Seam
Terminal Type
Stacked
Color
Blue
Gender
Female and Male
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.170" (4.32mm)
Length - Overall
0.870" (22.10mm)