HSHM-S055B1-5AP1-TR40B
DigiKey Part Number
HSHM-S055B1-5AP1-TR40B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSHM-S055B1-5AP1-TR40B
Description
CONN RECEPT 55POS 2MM PRESS-FIT
Customer Reference
Detailed Description
55 Position Receptacle, Female Sockets Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle
Category
Number of Rows
5
Manufacturer
3M
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination
Press-Fit
Packaging
Bulk
Connector Usage
Backplane
Part Status
Obsolete
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
B 11
Current Rating (Amps)
1 A
Number of Positions
55
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Features
Shielded
Pitch
0.079" (2.00mm)