HF625/14-100M
DigiKey Part Number
19-HF625/14-100M-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HF625/14-100M
Description
CBL RIBN 14COND 0.039 GRY METER
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 14 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable Enter Number of Meters in Order Quantity
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
0.551" (14.00mm)
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Jacket (Insulation) Material
Polyolefin (PO)
Part Status
Active
Voltage
300 V
Cable Type
Flat Cable
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Conductors
14
Ratings
UL Style 21682
Pitch
Features
Zippable
Length
Enter Number of Meters in Order Quantity
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
28 AWG
First Conductor Mark
Red
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG