Image for HDC-P120-41S1-KR is not available
HDC-P120-41S1-KR
DigiKey Part Number
HDC-P120-41S1-KR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC-P120-41S1-KR
Description
CONN HEADER HD 120POS PCB
Customer Reference
Detailed Description
120 Connector Header, Male Pins Through Hole, Right Angle Black High Density (HDC, HDI, HPC)
Category
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Manufacturer
3M
Termination
Solder
Series
Features
Mating Guide
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Header, Male Pins
Color
Black
Connector Style
High Density (HDC, HDI, HPC)
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
120
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.100" (2.54mm)