Image for HDC-H240-41S1-TG30 is not available
HDC-H240-41S1-TG30
DigiKey Part Number
HDC-H240-41S1-TG30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC-H240-41S1-TG30
Description
CONN HEADER HD 240POS PCB
Customer Reference
Detailed Description
240 Connector Header, Male Pins Through Hole Black High Density (HDC, HDI, HPC)
Category
Number of Rows
4
Manufacturer
3M
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Solder
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Usage
Backplane
Color
Black
Connector Type
Header, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
High Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions
240
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)