GPT-020F-12MMX50M
DigiKey Part Number
19-GPT-020F-12MMX50M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPT-020F-12MMX50M
Description
TAPE DBL COATED/SIDED 0.47"X55YD
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive 0.47" (12.00mm) X 165' (50.2m) 55 yds
Category
Thickness
0.0080" (8.0 mils, 0.202mm)
Manufacturer
3M
Thickness - Adhesive
0.0037" (3.7 mils, 0.095mm)
Series
Thickness - Backing, Carrier
0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
Packaging
Bulk
Width
0.47" (12.00mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Length
165' (50.2m) 55 yds
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
18 Months
Backing, Carrier
Polyester
Storage/Refrigeration Temperature
60°F ~ 77°F (16°C ~ 25°C)