961254-6700-AR-TP
DigiKey Part Number
961254-6700-AR-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
961254-6700-AR-TP
Description
CONN HEADER SMD 54POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 54 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.260" (6.60mm)
Series
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2A