960105-8100-AR-TR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 443
Image for 960105-8100-AR-TR is not available
960105-8100-AR-TR
DigiKey Part Number
960105-8100-AR-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
960105-8100-AR-TR
Description
CONN RCPT 5POS 0.1 GOLD SMD R/A
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.126" (3.20mm)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
Voltage Rating
1000VDC