953216-2000-AR-PT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 69
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 77
Samtec Inc.
Samtec Inc.
Image for 953216-2000-AR-PT is not available
953216-2000-AR-PT
DigiKey Part Number
953216-2000-AR-PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
953216-2000-AR-PT
Description
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD SMD
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.169" (4.30mm)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000VDC
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)