929805-01-25-I is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Connector Header Through Hole 25 position 0.100" (2.54mm)
929805-01-25-I
DigiKey Part Number
929805-01-25-I-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929805-01-25-I
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Length - Mating
0.093" (2.36mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.318" (8.08mm)
Insulation Height
0.115" (2.92mm)
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A