929710-06-21-RK
DigiKey Part Number
3M156366-42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929710-06-21-RK
Description
CONN HEADER VERT 42POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 42 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929710-06-21-RK Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Series
Contact Length - Post
0.710" (18.03mm)
Overall Contact Length
1.128" (28.65mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
200.0µin (5.08µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Copper Alloy
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A